Választási Iroda Közlemény a választásról
2010. augusztus 17. 10:28

Tisztelt Választópolgárok!

A polgármester és a települési képviselők választására 2010. október 3-án fog sor kerülni.

Engedjék meg, hogy a közelgő határidőkre tekintettel, az általam fontosnak ítélt tudnivalókról az alábbiakban

tájékoztassam Önöket!

 

Augusztus 16-19. között kerül sor az értesítők és ajánlószelvények kézbesítésére postai úton.
Felhívom a figyelmüket, amennyiben ezen időpontban nem kapnak értesítést, illetve ajánlószelvényt, úgy kérem ezt a tényt a Polgármesteri Hivatalban a jegyzőnek jelezni szíveskedjenek.

 

Az értesítő a választópolgár személyes adatain túl tartalmazza annak a szavazókörnek a megnevezését és helyét, ahol élhet szavazati jogával. Településünkön a megszokott 2 szavazókör elhelyezése nem változott. Azon választópolgárok részére, akiknek lakcíme a lakcímbejelentésre vonatkozó jogszabály értelmében csak az adott település megnevezését tartalmazza, illetőleg akik igazolással rendelkeznek az 1. számú szavazókört jelöltem ki a szavazás helyéül. (A szavazókör címe: 6636 Mártély, Rákóczi tér 1. Községháza)

 

Az ajánlószelvények választástípusonként különböző színnel lesznek megjelölve. Rendkívül fontos, hogy az ajánlószelvények érvényességének és hitelességének elengedhetetlen feltétele a saját kezű aláírás. Természetesen szükséges az is, hogy az ajánlószelvényeken a választópolgár adatai helyesen szerepeljenek, és teljes körűen ki legyen töltve.

Az ajánlószelvényeket - az állampolgárok zaklatása nélkül- bárhol lehet gyűjteni, de természetesen itt is vannak kivételek: nem gyűjthető ajánlószelvény:

- munkahelyen munkaidőben és munkavégzési kötelezettség teljesítése közben,
- tömegközlekedési eszközön,
- állami és helyi önkormányzati szervek hivatali helyiségiben,
- rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban lévő személyektől a szolgálati helyen, vagy a szolgálati feladat teljesítése közben.

 

Az ajánlásért az ajánlónak vagy rá tekintettel másnak előnyt adni vagy ígérni, valamint az ajánlásért előnyt kérni, illetőleg előnyt vagy annak ígéretét elfogadni tilos!

 

Az ajánlószelvényekről másolatot készíteni - még kitöltésüket megelőzően is - tilos!

 

Az érdeklődők részéről naponta elhangzik az a kérdés: Hány darab ajánlószelvény szükséges a jelöltté nyilvánításhoz?

 

Polgármester-jelölt az lesz, akit a település választópolgárainak legalább 3 %-a ajánlott.
Képviselő-jelölt az lesz, akit a település választópolgárainak legalább 1 %-a ajánlott.

 

Mártély községben a névjegyzék elkészülte után vált ismertté a választópolgárok száma: 1063 fő.

 

Így polgármester-jelölt az lesz, akit legalább 32 választópolgár ajánlott.
Képviselő-jelölt
az lesz, akit legalább 11 választópolgár ajánlott.

 

A jelöltek bejelentése és nyilvántartásba vétele a szükséges számú ajánlószelvények és az E jelű formanyomtatvány átadásával történhet 2010. szeptember 3. 16.00 óráig ( Polgármesteri Hivatal jegyzői irodájában).

Az ajánlószelvények ellenőrzését a HVB végzi és a bejelentést követő 2 napon belül határozattal dönt a jelölt nyilvántartásba vételéről. E határozatot az érintetten kívül megtekinthetik a honlapunkon, illetve a Hivatal hirdetőtábláján is.

 

Az önkormányzati képviselők választása Mártély településen

 

Mártély település egésze alkot egy választókerületet. A helyi önkormányzati képviselőket a település választópolgárai ún. kislistán, választják meg: a szavazólapon az összes jelölt neve ábécé sorrendben szerepel, és a választópolgár legfeljebb annyi jelöltre szavazhat, amennyi a településen megválasztható képviselők száma (a szavazat akkor is érvényes, ha a választópolgár a lehetségesnél kevesebb jelöltre szavaz!). A megválasztható képviselők számát a szavazólapon feltüntetik.
Megválasztott képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a legtöbb szavazatot kapták. Nem lehet képviselő az a jelölt, aki nem kapott szavazatot. Ha a mandátumkiosztás során szavazategyenlőség miatt nem osztható ki az összes mandátum, a jelöltek mandátumhoz jutását sorsolás dönti el. Ha kevesebb képviselőt választanak, mint a megválasztható képviselők száma, a be nem töltött helyekre időközi választást kell kitűzni.
Nem lehet megtartani a választást, ha kevesebb jelölt indult, mint a megválasztható képviselők száma. Ebben az esetben is időközi választásra kerül sor, melyet 4 hónapon belül meg kell tartani. A jelöltek hiányában elmaradt választás esetén a képviselőtestület megbízatása meghosszabbodik az időközi választás napjáig.
Ha a kislistás választáson induló jelöltet ugyanazon a településen polgármesternek választják, a kislistáról törölni kell, és helyébe a következő legtöbb szavazatot kapott jelölt lép.

 

A polgármester és a főpolgármester választása

A polgármester-választáson a település egésze alkot egy választókerületet.
A polgármestert többségi módszerrel választják, azaz az lesz a település polgármestere, aki a legtöbb szavazatot kapta. Szavazategyenlőség esetén a választás eredménytelen, és időközi választást kell tartani. Nem lehet megtartani a választást, ha nincs jelölt, és ebben az esetben szintén időközi választásra kerül sor, melynek megtörténtéig és az új polgármester megválasztásáig a régi polgármester marad hivatalban. A választópolgár egy polgármester-jelöltre szavazhat.

 

A megyei közgyűlés tagjainak választása

A megyei közgyűlés választása két választókerületben történik. Az egyik választókerületbe a megye 10 000 vagy annál kevesebb, a másikba a 10 000-nél több lakosú települései (a megyei jogú városok kivételével) tartoznak. A megyei listán megszerezhető mandátumok számát a megye lakosságszámától függően, mindkét választókerület vonatkozásában a törvény állapítja meg. A választópolgár egy listára adhatja le szavazatát.
A mandátumkiosztást a két választókerületben egymástól függetlenül kell elvégezni.
Nem vehet részt a mandátumkiosztásban az a lista, amely nem érte el a választókerületben leadott összes érvényes szavazat több mint 4%-át. A mandátumkiosztás szintén a módosított Saint-Laguë módszerrel történik. A jelöltek a bejelentés sorrendjében kapnak mandátumot.

 

A névjegyzéket augusztus 18-22. között közszemlére kell tenni, amelyről külön közleményt adok ki.

 

A lakóhelytől távol történő szavazás lehetősége szűkebb a helyhatósági választásokon, mint az országgyűlési képviselő választáson volt. Igazolást az a választópolgár kérhet, aki 2010. június 16-ig állandó lakcíme mellett tartózkodási helyet is létesített és október 3-án ott kíván szavazni.

 

Az igazolás kérésének 3 -féle módja lehetséges:

1./ személyesen október 1-jén 16.00 óráig a Polgármesteri Hivatalban,
2./ meghatalmazott útján október 1-jén 16.00 óráig a Polgármesteri Hivatalban,
3./ postai úton ajánlott levélben, úgy, hogy az legkésőbb szeptember 28-án a Hivatalhoz
megérkezzen.

 

Igazolás faxon vagy e-mailben nem kérhető!

 

A törvény rendelkezései szerint a választási kampány fogalmába tartozik a választási program ismertetése, jelölt, lista, jelölő szervezet népszerűsítése, választási gyűlés szervezése, plakát elhelyezése, önkéntesek igénybevétele.

 

A választási kampány 2010. október 3-án 0.00 óráig tart. A szavazás napján 0.00 órától 19.00 óráig választási kampányt folytatni tilos (kampánycsend).

 

A választási gyűléseket nem kell bejelenteni a rendőrségnek, de a rend fenntartásáról a szervezőknek gondoskodniuk kell. Az, hogy a választási gyűléseket nem szükséges bejelenteni a rendőrségnek, nem jelenti, hogy a szervezőnek más engedélyeket ne kellene beszerezniük: a közterület-foglalást az önkormányzattal kell egyeztetni, a közutakat érintő rendezvény megtartásához pedig a közút kezelőjének hozzájárulására van szükség.
A rendezvény addig minősül választási gyűlésnek, amíg azt a szervező befejezettnek nem nyilvánítja. Amennyiben a szervező a gyűlést lezárja, de a résztvevők továbbra is a helyszínen maradnak, az már a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó rendezvénynek számít.
Tilos választási kampányt folytatni, választási gyűlést tartani állami és önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületben, kivéve az ötszáznál kevesebb lélekszámú településen, ha nem áll rendelkezésre más közösségi célú épület. Tilos kampányolni állami és önkormányzati fenntartású oktatási, egészségügyi és szociális intézményekben is.
A kampány céljára az állami, önkormányzati szervek a jelöltek, jelölő szervezetek számára azonos feltételekkel bocsáthatják rendelkezésre a helyiségeket.

 

A választási plakát

A választási kampány fontos eszköze a plakát. A jelöltek és a jelölő szervezetek a választási kampány végéig engedély és bejelentés nélkül készíthetnek plakátot.

Plakát elhelyezésére a következő korlátozásokkal van lehetőség:
- épület falára, kerítésre a tulajdonos, a bérlő hozzájárulásával,
- állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan esetén a vagyonkezelői jog gyakorlójának hozzájárulásával,
- egyes középületeken, a közterület meghatározott részén a helyi önkormányzat (fővárosban a fővárosi önkormányzat) műemlékvédelmi, környezetvédelmi okból rendeletben megtilthatja plakát elhelyezését
- állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen vagy azon belül plakátot elhelyezni tilos.

Plakát elhelyezésekor figyelemmel kell lenni arra, hogy az ne fedje más jelölt, jelölő szervezet plakátját, és károkozás nélkül eltávolítható legyen.

 

A plakátot a szavazást követő 30 napon belül köteles eltávolítani az, aki elhelyezte, vagy akinek érdekében elhelyezték.

 

A választási kampányt szolgáló önálló hirdető-berendezés elhelyezésére a közterület-használatáról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

 

A törvény szerint plakátnak minősül a választási falragasz, hirdetés, felirat, vetített kép, zászló, embléma mellett szórólap is. Ebből kifolyólag a választási kampány végéig a jelölő szervezetek és jelöltek engedély és bejelentés nélkül készíthetnek szórólapot.

 

A sajtóról szóló 1986. évi II. törvény szerint a plakát olyan sajtótermék, amelyen fel kell tüntetni a szerkesztésre és kiadásra vonatkozó legfontosabb adatokat (impresszum). Figyelem!

A szórólap ugyan engedély és bejelentés nélkül előállítható, ezzel együtt azonban az impresszumot fel kell tüntetni.

Az impresszumban meg kell jelölni:

- a kiadó és a kiadásért felelős személy nevét,
- a sokszorosító szerv megnevezését, a sokszorosításért felelős személy nevét
- a sokszorosítás helyét, idejét és a megrendelés sorszámát
- a szerkesztésért felelős személy nevét.

A sajtótörvényben foglaltak megtartásáért, így az impresszum feltüntetéséért is felelősséggel az alábbiak tartoznak:

- a sokszorosító,
- a kiadó,
- a nyilvános közlést végző, illetőleg az ilyen szerv vezetője,
- a szerkesztő.

Mozgásában akadályozott választópolgár a szavazást megelőzően a Választási irodánál, a szavazás napján a Szavazókörben kérheti írásban, mozgóurna kiszállítását.

 

A Szavazatszámláló Bizottságokba a jelölő szervezetek vagy jelöltek által delegáltak bejelentése 2010. szeptember 17-én 16 óráig történhet.

 

Tisztelt Választópolgárok!


Részletes tájékoztatásért a Polgármesteri Hivatalban a Választási Irodához lehet fordulni az alábbi telefonszámokon: 62-es körzet: 528-062. Fax: 62-es körzet: 528-063

A Választási Iroda vezetője: dr. Tarics Csilla

A Választási Iroda címe: 6636 Mártély, Rákóczi tér 1.

 

Az önkormányzati választásokon településünkön helyi választási bizottság működik. Címe: 6636 Mártély, Rákóczi tér 1.

Választott tagjai: Apró Lajosné; Sirokmán Ferenc; Nagy Andrásné;

Választott póttagjai: Kun Károlyné; Vida Józsefné.

 

Az önkormányzati választásokon településünkön a 001. számú és a 002. számú Szavazatszámláló Bizottság működik.

Választott tagok 001. SZSZB.: Arnóczky Györgyné Elnök; Csatlós Pálné Elnökhelyettes; Farkasné Szilárd Ágnes tag; Gáborné Arany Rózsa póttag; Radics Józsefné póttag; Szurominé Lantos Alexandra póttag; Tóth Ernő Ferencné póttag.

Választott tagok 002. SZSZB.: Szkurák Lászlóné Elnök; Lantos Sándorné Elnökhelyettes; Galambos Jánosné tag; Farkasné Bakonyi Ildikó póttag; Székely Istvánné póttag.

 

Mártély, 2010. augusztus 16.

 

dr. Tarics Csilla

HVI vezető

 

06/30-545-9580