Polgárőr Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület Mártély

Az egyesület közhasznúsági jelentése 2008. évről

A Mártélyi Polgárőr Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület bevételei a 2008. évben az alábbiak szerint alakultak, illetve a következő forrásokból származtak:

Mártély Község Önkormányzatától: 160.000,- Ft, tagdíjból (28 fő): 33.600,- Ft, a Csongrád Megyei Kegyeleti Kft.-től: 40.000,- Ft, a Csongrád Megyei Önkormányzattól: 50.000,- Ft. Az Országos Tűzoltó Szövetségtől: 450.000,- Ft, a Magyar Postától: 60.000,- Ft, a Fontána Credinet Takarék Szövetkezettől: 45.000,- Ft, a banki kamatból: 786,- Ft, illetve az adózók 1%-ából részünkre eljuttatott támogatásokból: 31.688,- Ft, valamint a polgárőrök önkéntes hozzájárulása a működési költségekhez: 240.000,- Ft volt.

A polgárőrség működését pénzbeli juttatásokkal az alábbi magánszemélyek támogatták: Rózsa Róbert Szilveszter: 80.000,- Ft-tal, Rózsa Andrea Mária: 80.000,- Ft-tal, ifj. Rózsa János 80.000,- Ft-tal.

Az egyesület működéséhez, rendezvényeihez, illetve a működés anyagi-technikai biztosításához adott nem pénzbeli juttatásokat adók:

Takács Béla pékmester és családja, Hízó Zoltán és Hízóné, Farkas Ilona, Nagy Sándor és családja, Tóth Mihály képviselő és családja, Nagy Imre és családja, Lantos János gazdálkodó, Markó Ernő gazdálkodó, Rózsa János és családja, Kérdő Ferenc gazdálkodó, Szabó László, Szabó István gazdálkodó, Katona Kiss Gyula gátőr, Benkő Sándor gazdálkodó, Balogh Jánosné polgármester, Dánó Attila, Tóth Mihály kőfaragó mester, Juhász József gazdálkodó, Kruzslicz István, Garbó + Kft., Molnár és Társai Könyvelő Iroda, Nagypál Ferenc gazdálkodó, Jóétvágyat Kft., Pál Sándor ügyvezető igazgató és családja, COOP 240-es számú élelmiszerbolt, valamint Dávid István és családja.

Az év folyamán három esetben nyújtottunk be az OPSZ-hez pályázatot, melyből egyetlen egyet se nyertünk meg. Az Országos Tűzoltó Szövetség által kiírt pályázaton: 450.000,- Ft-ot, az NCA pályázaton pedig semmit sem nyertünk.

Egyesületünk a 2008. évben is, – bevételeinket tekintve – mérsékelten eredményes évet zárt. Összes bevételünk az elmúlt évben nem haladta meg, a kettőmillió-kettőszázezer forintot. Adózó támogatóink 2008. évben adójuk 1%-val, összesen: 31.688,-Ft-tal támogatták egyesületünk működését, melyet ezúttal is köszönünk.

A Mártélyi Polgárőr Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület – kitűzött céljaival összhangban – 2008. évben is elsődleges feladatának tekintette az állampolgárok biztonságérzetének javítását, a rend, a közbiztonság, valamint a vagyonbiztonság megszilárdítását, a bűncselekmények számának csökkentését, a növekvő bűnözés hatékonyabb felderítését, jelzését, illetve megakadályozását.

Az 2008. évben is törekedtünk a település közrendjének és közbiztonságának megőrzésére, a gyermek- és ifjúságvédelemben a kábítószer fogyasztás megelőzésére, a falu közlekedés-biztonságának növelésére, továbbá a tűzbiztonság növelésére.

A 2008. év során, működési területünkön – a község bel- és külterületén, folyamatos járőrszolgálatot végeztünk. Lovas polgárőreink a nehezen megközelíthető, járőrkocsival nem járható utakon végezték járőrtevékenységüket. Feladatunk volt továbbá, a község rendezvényein, ünnepein való közreműködés, azok biztosítása.

Egyesületünk elnöke részt vett, a 2008.03.29.-én Csongrádon megtartott megyei tűzoltószövetségi értekezleten. Az egyesület vezetőségének márciusi ülésén kidolgozott határozati javaslat alapján a közgyűlés határozott, hogy az egyesület tűzoltó csapata részt vesz a 2008. május 17.-én, Rúzsán megrendezett, Csongrád Megyei Önkéntes Tűzoltó Versenyen, ahol a mártélyi tűzoltó csapat ismételten eredményesen vett részt.

Az országon 2008. március 01.-én végigszáguldó szélvihar ismét munkát adott a helybéli Polgárőr, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület tagjainak. A gyorsan jött, s szinte azonnal távozó szélvihar ledöntötte a mártélyi Faluház kazánházának közel 3 m-es téglakéményét. A vihart követően a helyszínre kivonuló helyi önkéntes tűzoltók a helyszín biztosítását követően megkezdték a megrongált tetőről a cserép és kéménytörmelék eltávolítását. Rózsa János, az egyesület elnöke intézkedett, hogy az összetört cserepek helyére újak kerüljenek, valamint a ledőlt kémény helyére új épüljön.

A Mártélyi Polgárőr, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület szervezésében a helyi általános iskola tanulói 2008. április 21.-én és 22.-én, kétnapos rendvédelmi előadássorozaton vettek részt, ahol a diákok megelőző tűzvédelmi, bűnmegelőzési, közlekedésrendészeti és drogprevenciós ismereteket adó előadásokat hallgattak, s a rendőrség, a polgári védelem és a tűzoltóság munkájával ismerkedhettek meg.

Részt vettünk a Csongrád Megyei Polgárőr Szövetség által kiemelt rendezvényként megszervezésre került Küldöttközgyűlés rendezvényén, ahol polgárőr egyesületünk tagja Albert Tibor vette át a Csongrád Megyei Polgárőr Szövetség egyik elismerését.

Három település (mártély, Maroslele és Mindszent) polgárőreinek adott otthont a mártélyi Polgárőr, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület, akik a polgárőri szolgálat mellett vállalták településük tűzvédelmi feladatait is. A mártélyi és a maroslelei polgárőr elnökök kezdeményezésére, s a Csongrád Megyei Tűzoltó Szövetség, valamint a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság segítségével alapfokú tűzoltó tanfolyamot szerveztek Mártélyon. A tanfolyam 2008.06.28.-án egy elméleti és egy gyakorlati vizsgával zárult, melynek eredménye képen minden sikeresen vizsgát tett tűzoltó-polgárőr egy tűzoltó oklevelet vehetett át.

A nyári betakarítást követő időszak megelőző tűzvédelmi feladatait – az elmúlt évekhez hasonlóan – megemelt számú járőr szolgálatokkal hajtottuk végre. Egyesületünk az ősz időszakában kiemelten foglalkozott a termést dézsmálók által okozott károk megelőzésével, illetve a leendő tetteseket a járőrszolgálatok sűrítésével, látványos demonstrációjával igyekezett szándékuktól eltéríteni.

2008. augusztustól október hónap végéig Bűnmegelőzési és Közbiztonsági Akcióban vettünk részt közösen a vásárhelyi rendőrkapitánysággal, a helyi iskola környékén. 2008. évben Mártély községben gyermekbaleset nem történt.

Az elmúlt év nyarán megalakult Ifjúsági Tűzoltó Tagozat, ifjú tűzoltói részétre a nyár folyamán elméleti és gyakorlati képzést tartottunk, amit a felnőttekkel közös tűzoltás során hasznosíthattak.

A tanyán élő emberek védelmére-megsegítésére-támogatására indított „Tanyaprogram” keretein belül, 2008. évben is, Szuromi Ernő és Pótári Imre polgárőreink – mint falugondnokok – tartották közvetlenül a kapcsolatot a külterületen élőkkel, segítve őket gondjaik, bajaik megoldásában.

Egyesületünk alapító tagja Nagy Sándor polgárőr, az elmúlt 13 évben a településen és a környező tanyavilágban végzett kiemelkedő tevékenységéért, 2008. októberében átvehette az „Év Polgárőre” elismerést az Országos Polgárőr Szövetség központi ünnepségén Budapesten.

Kapcsolatunk a helyi lakossággal, a polgármesteri hivatallal, a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitánysággal, a körzeti megbízottal, a katasztrófavédelem Hódmezővásárhelyi Polgári Védelmi Kirendeltségével, a Csongrád Megyei Polgárőr Szervezetek Szövetségével, és a megyei hatóságokkal, továbbá a helyi társadalmi civil szervezetekkel, kifejezetten jó és baráti.

 

Mártély, 2009. január 16.

Az egyesület története, tevékenységei

A mozgalom, s a civil szerveződés előzménye Mártélyon 1994-ig nyúlik vissza.
Minthogy a faluban sokáig nem volt rendőr, az akkori, új polgármester választás előtt,többször szóba került baráti beszélgetésekben, hogy maguk a falu lakói mit tudnánaktenni, a község biztonságáért, közrendjének megőrzéséért, Vida József ny. rendőr éslelkes önkéntesek kezdeményezésére 1995. januárjában megalakult az egyesület. Akkoriban az önkéntes tűzoltók még külön dolgoztak, azonban, hogy minél jobban koncentrálhassák erőiket, közös döntéssel egyesültek, s így jött létre a mártélyi
Polgárőr Tűz és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület.

A mártélyi Polgárőr, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület kiterjedt működési területtel rendelkezik, melybe beletartozik Mártély község bel- és külterülete, valamint a közigazgatásilag Hódmezővásárhelyhez tartozó Mártélyi üdülő övezet is.

A polgárőrség szolgálati ideje alatt az alábbi területeket, objektumokat ellenőrzi, illetve végez bűnmegelőzési célzatú figyelő szolgálatot:
Polgármesteri Hivatal, Általános Iskola, Faluház, Óvoda, Idősek Otthona, Posta, Vasútállomás, Tisza Szolgáltató Szövetkezet, Takarék Szövetkezet, Vízmű Kft., a helyi sportegyesület területe, víztorony, szivattyútelep, a főtér, a temetők,
telefonfülkék, a Camping, illetve a töltésen belüli és kívüli üdülőtelep. Valamennyi üzlet és a mártélyi vállalkozók, gazdálkodók telepei, Mártély község kül- és belterületi tanyavilága.

A helyi polgárőr szervezet feladata többek között Mártély község rendezvényein, ünnepein való közreműködés, illetve azok biztosítása. (Például: Állami ünnepek, önkormányzati és kulturális rendezvények, különböző sportrendezvények, és így tovább.)
Az egyesület fő célként, a falu vagyonbiztonságának további javítását, a lakosság összefogásával, a közös gondolkodásra és cselekvésre való ösztönzéssel a közrend és a közbiztonság további szilárdítását határozta meg. Továbbra is aktívan kíván
bekapcsolódni az állami és önkormányzati feladatok ellátásába, a rendőrség és a tűzoltóság munkájának támogatásába, a lakosság anyagi javai, vagyontárgyai ellen irányuló jogsértő cselekmények megelőzésébe, biztosítva ezzel a falu lakosságának nyugalmát, növelve biztonságát, javítva az állampolgári közérzetet.

Az egyesület vezetői és tagjai állandó, 24 órás ügyeletet látnak el. Kiemelten foglalkoznak belvíz és árvízvédelmi feladatokkal, s mióta Észak-Rajna-Wesztfália Tartománytól adományként kaptak egy tűzoltó autót, tűz esetén is azonnal riszthatók.
Ahol baj van - ott vannak. S ezt nem csak a falu lakói tudják, de minden bizonnyal a rosszútra “tévedt” idelátogatók is.

Elérhetőségeik:
Rózsa János - elnök 06/62 228 043 és 06/30 621 623

Csordultig az árkok.

“Rózsák háborúja” - a vízzel.

Csövet igazíts.

Országos elismerés a Polgárőröknek

2005. március 18-án 15 órakor, ünnepi közgyűlésre hívta polgárőreit, s meghívott vendégeit a Mártélyi Polgárőr-, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesületet abból az alkalomból, hogy a 2003-ban alapított Biztonságos Magyarországért Közalapítvány
kuratóriuma, 10 éves, a bűnmegelőzésben és vagyonvédelemben elvégzett kiemelkedő és példamutató munkájukért „Kopácsi Sándor” díjban részesítette az egyesületet.

Az alapítvány minden évben két település polgárőr egyesületét részesíti e kitüntető címmel, (egy falut, s egy várost), idén Debrecen városa mellett Mártély kapta e jelentős elismerést. A kitüntető cím mellé pénzjutalom is jár, amelynek minden bizonnyal már van is helye az egyesület leendő terveiben.

Az ünnepségen részt vett Balogh Jánosné polgármester, Dezső József Hódmezővásárhely rendőrkapitánya, s a kapitányság munkatársai, akik régóta állnak kitűnő munkakapcsolatban a mártélyi polgárőrséggel, Magyari Béla a Csongrád Megyei
Polgárőr Szövetségek elnöke, valamint az egyesület polgárőrei és meghívott vendégei.

A bensőséges ünnep kapcsán elismerően és köszönetet kifejezve több felszólalásban méltatták a mártélyi szervezet kiemelkedő munkáját, majd Magyari Béla személyes elismerésként, egy díszoklevelet nyújtott át Rózsa Jánosnak, a polgárőr mozgalomban
huzamos időn keresztül, a közbiztonság és bűnmegelőzés területén végzett kiemelkedő tevékenységéért.

A délután kötetlen beszélgetéssel, és a múlt eseményeinek felidézésével folytatódott, de elkerülhetetlenül szóba kerültek a belvízvédelem, s az árvízvédelem előttük álló feladatai is – s a mindennapi, sokszor nem látványos, de kitartó lelkesedét és önzetlen odafigyelést megkövetelő napi munka.

Rózsa János Elnök megnyitja az ünnepi közgyűlést
A meghívott vendégek
A hódmezővásárhelyi rendőrkapitányság munkatársai
polgárőrők- ünneplők
Dezső József Hódmezővásárhely Rendőrkapitány köszöntőt mond
Balogh Jánosné polgármester méltatja polgárőrök kiválló munkáját
A díszoklevél
A Kopács Sándor díj
A kiemelkedő munka elismeréséült, Rózsa János egyéni elsmerésben is részesült…
…amelyért meghatottan mond köszöntet.

Tanyabejárás a mártélyi határban (2005. március 19.)

Néhol feltaréjosodott hatalmas traktornyomokon bukdácsolva, néhol tengelyig érő vendégmarasztaló sárban csúszkálva haladt a
két terepjáróból álló „karaván” a Mártély környéki tanyák lakóinak meglátogatására. A kivénhedt Niva és a tanyagondnoki szolgálat TATA
típusú autóinak utasai Balogh Jánosné polgármester, Dezső József Hódmezővásárhely rendőrkapitánya, Rózsa János a mártélyi Polgárőr, Tűz- és Vagyonvédelmi Közhasznú Egyesület elnöke, és Albert Tibor alpolgármester kalandos utazásra vállalkoztak a téltől megviselt dűlőutakon.

Beszélgetés egy idős emberrel a tanya udvaron.
Fiatalok is élnek tanyán.

Jó néhány tanyába bekanyarodtak, s köszöntötték a lakókat, érdeklődve, milyen károkat okozott az elhúzódó tél, szenvednek-e valamiben hiányt, s hogy tudják megoldani a közlekedést, bevásárlást. Jó ismerősként köszöntötték a kis „különítmény” tagjait mindenhol. A Mártélyon már hosszú idő óta működő tanyagondnoki szolgálat, amely a polgárőrökkel együttműködve a legkülönfélébb
esetekben segít a tanyákon élő embereknek, példaértékű odafigyeléssel és tettrekészséggel bizonyítja, hogy még a legzordabb időjárásban is képes napi kapcsolatot tartani a tanyákon elszigeteltségben élő, főként idős emberekkel, mindennapi szükségleteik kielégítésében, bármilyen gondjuk megoldásában. Ha kell, a mintegy 20, a tanyavilágban lakó gyermeket szállítják be az iskolába, és vissza, ha arra van szükség élelmiszert, gyógyszert visznek a tanyákon rekedt embereknek, az orvost, ápolónőt, sőt ha más megoldás nincs, még a nyugdíjat is.

Kedves régi ismerős a Baranyi tanyában.
Tavaszváró “panaszkodás”

Dezső József hosszú évek távolléte után meghatottan vette tudomásul, hogy majd minden tanyában ismerősökkel találkozott, akik örömmel köszöntötték a kapitány urat, s szívesen beszéltek életükről, örömeikről, gondjaikról, reményeikről. A hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság feltett szándéka egy komplex tanyaprogram beindítása, amely a mártélyi jó példából kiindulva, az eddigieknél még rendszeresebb és mélyrehatóbb odafigyelést tesz majd lehetővé a tanyákon élők személyi és vagyonbiztonsága érdekében.

Talán a harmadik tanya bekötőútján, a hátul haladó terepjáró békésen megfeneklett, de a Rózsa János vezette „orosz hadigépezet”, kis erőlködés után kimozdította szorult helyzetéből, s bevontatta a tanyaudvarba, a benne ülő Polgármester Asszony és Alpolgármester nem kis megkönnyebbülésére.

Baranyi néni mesél…
Szívesen álltak modellt az alkalmi fotósnak

A tanyabejárás történéseire a Polgármesteri Hivatalban elkortyolt forró tea tette fel a koronát, mert március ide, március oda, bizony süvítő szél borotválta az arcokat, amely azonban a nagy kiterjedésű belvizek felszárításában most mégiscsak nagyon hasznos lehet.

Ébred a természet a tanyán.